Рецензија на Jacqueline Crooks' Fire Rush: Гангстери, духови и чиста забава | Фикција

Во овој впечатлив деби-роман номиниран за Женска награда, една млада жена е привлечена од подземјето на насилни гангстери и поврзана со нејзините предци од Јамајка со диџеј што чука чашите за да синхронизира музика. Жаклин Крукс создаде свет со богата текстура, умно цртајќи на… читај повеќе

Заштеда на време од Џени Одел Критичар – Време | книги за општеството

Времето доби еластичен, навивачки квалитет за време на заклучувањето на „Ковид-19“, доколку воопшто одржуваше некаква конзистентност. Поминаа денови, како и прошетките на Зум, пристигнувањата и епизодите на Сопраните. Чувствувајќи чувство на „привремена необичност“, уметничката и писателка од Калифорнија Џени Одел инсталираше ... читај повеќе

Преглед на Томас Невинсон од Хавиер Маријас – последната мистерија | Фикција

Има иронија во тоа што насловот на овој роман е името на неговиот протагонист/наратор. Томас Невинсон имаше многу личности. Понекогаш губи трага за ликот што го отелотворува. Во долгиот среден дел, додека живеел тајно во шпански провинциски град каде што неговиот вистински идентитет (се надеваме) е непознат... читај повеќе

Џ.К.

Авторката на Хари Потер, Џ. Зборувајќи со водителката Меган Фелпс-Ропер во подкастот на Џ.К. Роулинг The Witch Trials, таа рече дека и покрај тврдењата дека ги изневерила пораките... читај повеќе

Топ 10 визионерски книги за научниците: Во потрага по одговор | Книги

Науката, исто како и уметноста, е чин на имагинација, потрага по нешто ново. Додека романите за научниците често играат на оваа сличност, има и научници кои пишуваат со амбиција и емпатија на романсиерите. Научниците во литературата се појавуваат во секакви облици: како мегаломанци, херои,… читај повеќе

Ravenous од Хенри Димблби преглед – бес против машината за храна | Книги за храна и пијалоци.

Едно утро, додека станувал, ќерката на Хенри Димблби го прашала дали отсекогаш бил толку буцкаст. Тој признава дека тоа било „одличен почеток на денот“ и тешко прашање да се одговори. „Одржувањето здрава тежина“, за ко-основачот на ресторанот, Леон, кој стана активист за храна, „отсекогаш била борба“. А Димблби не ... читај повеќе

Чувствителност на читателот: Што навистина е најполаризирачката улога на објавувањето | Книги

Избегнати од некои автори, бранени од други: оние кои работат во издавачката индустрија како „чувствителни читатели“ станаа предмет на жестока дебата во последниве години. Чувствителните читатели може да бидат ангажирани од издавачите, обично од случај до случај, да читаат книга, обично пред објавувањето и да даваат уреднички предлози... читај повеќе

Преглед на прашањето за бракот на Клер Карлајл: Животот и љубовта на Џорџ Елиот | Џорџ Елиот

Општеството од средината на Викторија никогаш не му простило на Џорџ Елиот што се населил во 1854 година со арогантен оженет маж, новинарот и научник Џ.Х. Луис. Од друга страна, доцното викторијанско општество не можеше да ѝ прости што избра да се омажи во црква кога, по смртта на Луис во 1878 година, таа одеше ... читај повеќе

На многу британски основци „радикално“ им недостасува поезија | Книги

Училиштата во ОК имаат „ограничена залиха на поетски книги“ и има „многу бариери“ за предавање поезија, според новото истражување, при што наставниците се повеќе запознаени со поетите што ги учеле на училиште. Центарот за писменост во основното образование (CLPE) и Детските книги Макмилан спроведоа истражување на… читај повеќе

Стормзи и Трејси Емин се придружуваат на поставата на Фестивалот на сено 2023 | забава со сено

Стормзи, Трејси Емин, Барбара Кингсолвер и Ричард Осман се меѓу присутните на овогодинешниот фестивал на сеното. Целосната фестивалска програма вклучува повеќе од 500 настани лице в лице кои ќе се одржат од 25 мај до 4 јуни. Билетите во моментов се во продажба за Пријатели на… читај повеќе

A %d на блогерите им се допаѓа ова: