Rishikimi i Jacqueline Crooks' Fire Rush: Gangsters, Ghosts dhe Pure Fun | Fiksi

Në këtë roman të mrekullueshëm debutues të nominuar për çmimin e grave, një grua e re tërhiqet nga një botë e krimit gangsterësh të dhunshëm dhe lidhet me paraardhësit e saj xhamajkanë nga një DJ që kërcënon gotat për të dubuar muzikë. Jacqueline Crooks ka krijuar një botë me teksturë të pasur, duke u mbështetur me zgjuarsi në… lexoni më shumë

Koha Saver nga Jenny Odell Critique – Time | librat e shoqërisë

Moti mori një cilësi pranverore dhe dredha-dredha gjatë bllokimeve të Covid-19, nëse ruante ndonjë qëndrueshmëri fare. Ditët kalonin, po ashtu edhe shëtitjet e Zoom, kapjet dhe episodet e The Sopranos. Duke ndjerë një ndjenjë të "çuditshmërisë së përkohshme", artistja dhe shkrimtarja me bazë në Kaliforni, Jenny Odell instaloi ... lexoni më shumë

Rishikimi i Tomás Nevinson nga Javier Marías – misteri i fundit | Fiksi

Ka një ironi në faktin se titulli i këtij romani është emri i protagonistit/narratorit të tij. Thomas Nevinson kishte shumë personalitete. Ndonjëherë i humbet gjurmët e personazhit që mishëron. Në pjesën e mesme të gjatë, ndërsa jetonte i fshehtë në një qytet provincial spanjoll ku identiteti i tij i vërtetë (shpresojmë) nuk dihet... lexoni më shumë

JK Rowling thotë se e dinte që pikëpamjet e saj mbi çështjet transgjinore do t'i bënin librat "shumë njerëz thellësisht të pakënaqur"

Autorja e Harry Potter, JK Rowling tha se e dinte se kur fliste për pikëpamjet e saj për çështjet transgjinore, "shumë njerëz do të ishin thellësisht të pakënaqur me mua". Duke folur me prezantuesen e Megan Phelps-Roper në podkastin The Witch Trials të JK Rowling, ajo tha se pavarësisht pretendimeve se ka tradhtuar mesazhet... lexoni më shumë

10 librat më të mirë vizionar mbi shkencëtarët: Në kërkim të një përgjigjeje | libra

Shkenca, po aq sa arti, është një akt imagjinate, kërkimi i diçkaje të re. Ndërsa romanet për shkencëtarët shpesh luajnë me këtë ngjashmëri, ka edhe shkencëtarë që shkruajnë me ambicien dhe ndjeshmërinë e romancierëve. Shkencëtarët në letërsi shfaqen në forma të ndryshme: si megalomanë, heronj,… lexoni më shumë

Rishikimi Ravenous nga Henry Dimbleby – zemërimi kundër makinës ushqimore | Libra për ushqim dhe pije.

Një mëngjes, ndërsa po ngrihej, vajza e Henri Dimblebit e pyeti nëse ai kishte qenë gjithmonë kaq topolak. Ai pranon se ishte "një fillim i mrekullueshëm i ditës" dhe një pyetje e vështirë për t'u përgjigjur. “Mbajtja e një peshe të shëndetshme”, për bashkëthemeluesin e restorantit, Léon, i kthyer në aktivist ushqimor, “ka qenë gjithmonë një luftë”. Dhe Dimbleby nuk... lexoni më shumë

Ndjeshmëria e lexuesit: Cili është me të vërtetë roli më polarizues i botimit | libra

Të anashkaluar nga disa autorë, të mbrojtur nga të tjerë: ata që punojnë në industrinë e botimeve si "lexues të ndjeshëm" janë bërë objekt debati të nxehtë vitet e fundit. Lexuesit e ndjeshëm mund të punësohen nga botuesit, zakonisht rast pas rasti, për të lexuar një libër, zakonisht përpara botimit dhe për të bërë sugjerime editoriale... lexoni më shumë

Rishikimi i pyetjes së martesës nga Clare Carlisle: Jeta dhe dashuritë e George Eliot | George Eliott

Shoqëria mes-viktoriane nuk e ka falur kurrë George Eliot që u vendos në 1854 me një burrë të martuar arrogant, gazetarin dhe shkencëtarin GH Lewes. Shoqëria e vonë viktoriane, nga ana tjetër, nuk mund ta falte atë që zgjodhi të martohej në kishë kur, pas vdekjes së Lewes në 1878, ajo eci ... lexoni më shumë

Shumë fëmijëve të shkollave fillore britanike u mungon "radikalisht" poezia | librat

Shkollat ​​në Mbretërinë e Bashkuar kanë një "stok të kufizuar librash me poezi" dhe ka "shumë pengesa" për mësimin e poezisë, sipas hulumtimeve të reja, me mësuesit më të njohur me poetët që kanë studiuar në shkollë. Qendra për shkrim-lexim në arsimin fillor (CLPE) dhe Macmillan's Books kryen një anketë të… lexoni më shumë

Stormzy dhe Tracey Emin i bashkohen formacionit të Hay Festival 2023 | festa e barit

Stormzy, Tracey Emin, Barbara Kingsolver dhe Richard Osman janë në mesin e të pranishmëve në Festivalin e sivjetshëm Hay. Programi i plotë i festivalit përfshin më shumë se 500 ngjarje ballë për ballë që do të zhvillohen nga 25 maji deri më 4 qershor. Biletat janë aktualisht në shitje për Miqtë e… lexoni më shumë

A %d blogerëve u pëlqen kjo: